Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.
Jesteś tutaj: Strona główna FAQ

Rak jasnokomórkowy nerki - wynik

A
A
A

Rak jasnokomórkowy nerki - dodatni margines po usunięciu guza

Proszę o wytłumaczenie wyniku badania histopatologicznego usuniętego guza nerki. Jakie są skutki i jakie rokowania. Wynik histopatologiczny: Rak jasnokomórkowy nerki. Stopień złośliwości histologicznej wg. Fuhrman - II stopień. Guz usuniety z marginesem zdrowego miąższu nerki i torebką łącznotkankową, która jednak nie jest zachowana na całym obwodzie przekroju guza a ogniskowo. Utkanie raka dochodzi do oznaczonej tuszem jego powierzchni.

Odpowiedź zespołu eUrologia.pl

Rak jasnokomórkowy nerki jest najczęstszym rakiem występującym w tym narządzie. Około 92% wszystkich raków nerki to rak jasnokomórkowy nazywany inaczej nerkowokomórkowym. Skala Fuhrman jest histopatologiczną skalą stosowaną do oceny złośliwości guza. Skala jest 3 lub 4 stopniowa i im wyższy stopień tym guz ma bardziej agrsywne cechy histopatologiczne. Rokowanie po operacji NSS w takim przypadku jest dobre. Opis histopatologiczny budzi niewielki niepokój ze względu na margines resekcji, ale w większości przypadków nie ma to znaczenia klinicznego. Pacjent powinien pozostawać pod kontrolą onkologa i urologa. Wskazane jest kontrolne badanie tomograficzne jamy brzusznej celem oceny loży po usuniętym guzie.

Polecane artykuły

Polecane filmy





eUrologia TV

Profilaktyka raka pęcherza moczowego.

Guz okolicy ujścia lewego moczowodu - TURT.

TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.

Cystoskopia - widok cewki i pęcherza u mężczyzny z przerostem gruczołu krokowego. Cystoskopia - CY.

Kamica pęcherza moczowego w przebiegu BPH - litotrypsja i TURP.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.