Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.
Jesteś tutaj: Strona główna FAQ

Wytrysk wsteczny - leczenie

A
A
A

Wytrysk wsteczny - metody leczenia

Po operacji usunięcia prostaty przez cewkę moczową - TUR-P mam wytrysk wsteczny. Czy jest możliwość leczenia wytrysku wstecznego?

Odpowiedź zespołu eUrologia.pl

U zdrowego mężczyzny podczas orgazmu dochodzi do wytrysku nasienia - ejakulacji. Nasienie produkowane przez jądra przemieszcza się nasieniowodami w kierunku gruczołu krokowego gdzie ulega zmieszaniu z wydzieliną pęcherzyków nasiennych. W czasie wytrysku nasienie pod dużym ciśnieniem wydostaje się z cewki moczowej.

Wytrysk wsteczny jest stanem, w którym nasienie w czasie wytrysku przedostaje się do pęcherza moczowego zamiast wypłynąć przez cewkę moczową. Wytrysk wsteczny spowodowany jest uszkodzeniem funkcji lub budowy zwieracza wewnętrznego cewki moczowej, zlokalizowanego w szyi pęcherza moczowego. Najczęściej obserwowaną grupą pacjentów z wytryskiem wstecznym są mężczyźni po operacyjnym leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego (adenomektomia, TURP, operacje laserem). W czasie tych zabiegów dochodzi do uszkodzenia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej co jest bezpośrednią przyczyną wytrysku wstecznego.  Drugą grupą pacjentów są mężczyźni po urazach lub operacjach w obrębie rdzenia kręgowego. Uszkodzenie autonomicznego układu nerwowego powoduje zaburzenia unerwienia zwieraczy a co za tym idzie powoduje powstanie wytrysku wstecznego

Leczenie wytrysku wstecznego uzależnione jest od przyczyny, która go wywołała. W przypadku pacjentów po operacjach gruczołu krokowego leczenie wytrysku wstecznego nie jest możliwe. U pacjentów z wytryskiem wstecznym spowodowanym uszkodzeniem unerwienia powodzenie leczenia farmakologicznego uzależnione jest od stopnia uszkodzenia. Skuteczność farmakoterapii w leczeniu wytrysku wstecznego jest mało skuteczne i rzadko kiedy przynosi spodziewany efekt. Do najczęściej stosowanych leków w leczeniu wytrysku wstecznego stosuje się:

Wytrysk wsteczny  Imipramina - lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych
Wytrysk wsteczny  Leki antyhistaminowe np. Chlorfeniramina
Wytrysk wsteczny  Efedryna lub pseudoefedryna należce do alfa mimetyków

W teorii powyższe leki powodują skurcz zwieracza wewnętrznego cewki moczowej co powinno ułatwić prawidłowy wytrysk nasienia

Polecane artykuły

Wytrysk wsteczny - zapłodnienie  Wytrysk wsteczny po operacji przysadki mózgowej i drenażu lędźwiowym
Wytrysk wsteczny - zapłodnienie  Brak wytrysku po operacji usunięcia prostaty

Polecane filmy





eUrologia TV

Cewnikowanie moczowodu - zakładanie cewnika moczowodowego do moczowodu.

CT/KT - tomografia komputerowa - opis badania tomograficznego.

Zielony laser - operacja przerostu gruczołu krokowego laserem zielonym. Greenlight - operacje prostaty laserem.

Kamica ureterocele - złóg w torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne.

Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.