Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.

Kamica moczowa

A
A
A

Kamica moczowa - łac. urolithiasis

Kamica moczowa jest schorzeniem polegającym na powstawaniu złogów w układzie moczowym. Mechanizm powstawania złogów w układzie moczowym nie jest do końca poznany.

Zachorowalność na kamicę moczową stale wzrasta. Istnieją liczne hipotezy dotyczące patomechanizmu powstawania złogów w układzie moczowym. Dieta, ilość spożywanych płynów a także rodzaj wykonywanej pracy ma istotny wpływ na powstawanie kamicy moczowej.

Wspólnym punktem wszystkich teorii powstawania złogów w układzie moczowym jest powstanie tak zwanego jądra krystalizacyjnego, na którym odkładają się kryształy określonych składników moczu. Czas przebywania złogu w układzie moczowym i stopień stężenia danego składnika moczu ma wpływ na wielkość i szybkość narastania złogu. Ponad 45% złogów zbudowanych jest ze szczawianu wapnia i fosforanu wapnia.

Złogi najczęściej powstają w układzie kielichowo - miedniczkowym nerki - mówimy wówczas o kamicy nerkowej. U większości pacjentów kamica nerkowa przebiega bezobjawowa i najczęściej rozpoznawana jest przypadkowo podczas badania usg.

Kamica moczowodowa najczęściej objawia się kolką nerkową. Kolka nerkowa jest objawem chorobowym charakteryzującym się silnym bólem okolicy lędźwiowej często promieniującym do podbrzusza, pachwiny, jądra.





eUrologia TV

Przezcewkowa resekcja prostaty - TURP. Operacyjne leczenie BPH.

Przezskórna nefrolitotrypsja - usunięcie kamieni z nerki.

Ureterocele - torbiel ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne laserem.

Operacja plastyki połączenia miedniczkowo - moczowodowego - operacja robotem da Vinci.

Wyciągnięcie cewnika DJ - Pig - Tail z moczowodu - widok z kamery endoskopowej.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.