Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.
Jesteś tutaj: Strona główna FAQ

Masywny krwiomocz po radioterapii

A
A
A

Masywny krwiomocz po radioterapii u pacjentki z rakiem szyjki macicy

Moja pacjentka - 72 letnia kobieta leży w tej chwili Klinice Urologii z powodu nawracającego masywnego krwiomoczu z anemizacją. W 2002 roku rozpoznano u niej nieoperacyjnego raka szyjki macicy i leczona była radioterapią. Od tego czasu występowały mniej lub bardziej nasilone objawy dyzuryczne i okresowo krwiomocz ze skrzepami. W badaniach obrazowych nie stwierdzono odchyleń. W badaniach laboratoryjnych wszystkie parametry w normie. W cystoskopii śluzówka przekrwiona i brocząca przy kontakcie z cystoskopem. Dwukrotnie kwalifikowana do cystoskopii w znieczuleniu i koagulacji krwawiących miejsc. Kobieta jest bardzo obciążona kardiologicznie/pulmonologicznie więc jakiekolwiek leczenie radykalne jest mało możliwe. Jakie są możliwości leczenia w takim przypadku?

Odpowiedź zespołu eurologia.pl

Masywny krwiomocz u pacjentek po radioterapii miednicy małej stosowanych w leczeniu nowotworów narządu rodnego może stanowić duży problem kliniczny. Popromienny odczyn ściany pęcherza moczowego może wystąpić nawet wiele lat po zakończeniu radioterapii. Podstawową zasadą w przypadku krwiomoczu jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia i założenie cewnika Foleya. W przypadku masywnego krwiomoczu najlepszym cewnikiem jest trójdrożny cewnik Foley'a umożliwiający podłączenie płynów do płukania pęcherza moczowego. Ważne jest aby przed założeniem cewnika trójdrożnego mieć pewność, że w pęcherzu nie występują skrzepy.

Koagulologia i liczba płytek u pacjentek z krwiomoczem po radioterapii w większości przypadków są prawidłowe a w przypadku ich odchyleń wskazane jest leczenie przyczynowe. Zanim postawi się rozpoznanie, że krwiomocz jest wynikiem odczynu popromiennego śluzówki pęcherza moczowego konieczna jest pełna diagnostyka urologiczna, której zadaniem jest wykluczenie krwawienia z nerek lub moczowodów. Cystoskopia z reguły musi być wykonana w znieczuleniu dożylnym ze względu na silną reakcję bólową pacjentek. W większości przypadków w czasie cystoskopii konieczne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Często nie udaje się ustalić źródła krwawienia - cała śluzówka jest przekrwiona, często rozpulchniona i krwawi nawet przy dotknięciu optyką cystoskopu.

Standardowo stosowane są dwa leki : Cyclonamina i Exacyl. W przypadku braku efektu należy rozważyć wykonanie cystoskopii w znieczuleniu z koagulacją krwawiących miejsc. Czasami korzystne jest stosowanie wlewek z azotanu srebra, który powoduje koagulację białka.

Brak efektu po wdrożeniu powyższej terapii u pacjentek z masywnym krwawieniem powodującym spadki morfologii może wymagać wdrożenia bardziej radykalnego leczenia. U pacjentek z zastojem moczu w UKM wskazane jest założenie nefrostomii, gdy brak jest możliwośći założenia nefrostomii rozważyć można ureterocutaneostomię - wszczepienie moczowodów do skóry. Czasami u pacjentek, które nie są obciążone internistycznie rozważyć można podwiązanie naczyń biodrowych. Ostatecznym sposobem leczenia masywnego krwiomoczu u pacjentki może być wykonanie cystektomii co w przypadku pacjentek onkologicznych, obciążonych internistycznie jest czystą teorią.





eUrologia TV

Samobadanie jako profilaktyka raka jądra. Zapobieganie rakowi jądra.

Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego. Ligatura venae et arteriae spermaticae per laparoscopiam.

Przezcewkowa resekcja prostaty - TURP. Operacyjne leczenie BPH.

TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.