Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.

Anatomia nerek

A
A
A

Anatomia nerek

Nerki są parzystym narządem jamy brzusznej położonym w przestrzeni zaotrzewnowej na wysokości kręgów Th12 - L3. Nerka prawa położona jest 1,5 do 2,5 centymetra niżej niż lewa - spowodowane to jest anatomicznym sąsiedztwem wątroby. Nerki swoim wyglądem przypominają ziarno fasoli. Średnia długość nerek wynosi wynosi 11 - 12 cm, szerokość waha się od 5 do 7,5 cm. Wymiary i masa nerek zależne są od masy ciałai. Średnia waga nerki u dorosłego człowieka wynosi około 120 - 170 gramów. Wnęka nerki zlokalizowana jest od strony kręgosłupa na wysokości kręgu L2 po stronie prawej i L1 po stronie lewej. Do wnęki nerki wnika tętnica nerkowa a wychodzą z niej żyła nerkowa i miedniczka nerkowa. W budowie nerek wyróżnia się biegun górny i dolny.

Nerki przylegają od tyłu do części lędźwiowej przepony oraz mięśni tylnej ściany jamy brzusznej (mięsień biodrowo - lędźwiowy, mięsień czworoboczny, mięsień poprzeczny brzucha). W nerce wyróżnia się powierzchnię przednią i tylną, biegun górny i dolny, brzeg boczny - grzbiet nerki i brzeg przyśrodkowy gdzie zlokalizowana jest wnęka.
Żyła nerkowa położona jest we wnęce nerki najabardziej do przodu, za nią znajduje się tętnica nerkowa a najbardziej do tyłu położona jest miedniczka nerkowa.
Nerka otoczona jest torebką włóknistą ściśle przylegającą do jej powierzchni. Obie nerki otoczone są torebką tłuszczową, która pełni funkcję ochronną przed urazami. Nerka wraz z torebką włóknistą, torebką tłuszczową i nadnerczem otoczone są powięzią Geroty.
 
Na przekroju poprzecznym wyróżnia się dwie części nerki : miąższową (medulla renis) i korową (cortex renis). Część korowa ma grubość około 1 cm i stanowi 75% masy nerki.





eUrologia TV

URSL - ureterorenoskopowa litotrypsja - endoskopowe leczenie kamicy moczowodowej. Usunięcie kamienia z moczowodu.

Cystoskopia - animacja przedstawiająca cystoskopię. Budowa układu moczowego - cystoskopia z wycinkami.

Guz pęcherza moczowego - obraz USG. Guz okolicy ujścia prawego moczowodu.

Stan po brachyterapii - operacja laserem zielonym u pacjenta z rakiem stercza.

Przygotowanie preparatu z prostatektomii do oceny histopatologicznej.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.