Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.

Powikłania kamicy moczowodowej

A
A
A

Powikłania kamicy moczowodowej

Nieleczona kamica moczowodowa może stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Utrudniony odplyw moczu z nerki może prowadzić do powstania wodonercza, roponercza lub urosepsy, która stanowi zagrożenie życia pacjenta. Każdy pacjent z kamicą moczowodową leczoną ambulatoryjnie powinien być pod ścisłą kontrolą urologa. Gorączka, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, ogólne osłabienie zawsze wymagają pilnej konsultacji urologicznej.

Wodonercze

Wodonercze - łac. hydronephrosis - polega na postępującym niszczeniu miąższu nerkowego, które spowodowane jest zastojem moczu w układzie kielichowo - miedniczkowym. Zwyczajowo stosowane jest określenie wodonercza dla każdego poszerzenia UKM stwierdzonego w badaniach obrazowych. Nieleczona kamica moczowodowa z czasem może nie dawać dolegliwości co może spowodować powstanie wodonercza. Wodonerczowo zmieniona nerka stopniowo traci funkcję zagęszczania moczu i może być przyczyną stanów gorączkowych, nawracających infekcji układu moczowego. Scyntygraficzna ocena nerek pozwala na określenie stopnia upośledzenia nerki. Zaawansowane wodonercze wymaga leczenia operacyjnego - nefrektomii.

Roponercze

Roponercze - łac. pyonephrosis jest stanem, w którym zastoinowy mocz w układzie kielichowo miedniczkowym zamienia się w ropę. Roponercze stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia i wymaga pilnej interwencji urologicznej. Roponercze objawia się dolegliwościami bólowymi okolicy lędźwiowej z towarzyszącymi stanami gorączkowymi, brakiem apetytu i często ogólnym osłabieniem. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się leukocytozę, podwyższone OB, CRP. Leczeniem z wyboru jest odbarczenie układu kielichowo - miedniczkowego poprzez założenie nefrostomii lub cewnika moczowodowego. Roponercze powoduje zanik miąższu nerki co przyczynia się do pogorszenia jej funkcji.

Zwężenie moczowodu

Długotrwałe przebywanie zlogu w moczowodzie powoduje stan zapalny i zmiany niedokrwienne w jego ścianie. Ucisk złogu na ścianę moczowodu może powodować jego bliznowacenie co w konsekwencji może prowadzić do zwężenia moczowodu. Zwężenie moczowodu może przyczynić się do rozwoju wodonercza lub powoduje dolegliwości bólowe o charakterze kolki nerkowej.

Perforacja miedniczki

Urosepsa

 





eUrologia TV

ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.

Endoskopowe przezskórne usunięcie złogu z nerki - PCNL.

Cystoskopia z wycinkami. Pobranie wycinków w czasie cystoskopii.

Prostatektomia radykalna - leczenie operacyjne raka prostaty - operacja klasyczna.

Budowa i funkcja układu moczowego. Układ moczowy - anatomia i fizjologia. Fizjologia nerek.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.