Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024 r.

Ureteropielografia wstępująca

A
A
A

Ureteropielografia wstępująca

Ureteropielografia wstępująca - inaczej pielografia wstępująca jest badaniem radiologicznym polegającym na założeniu cewnika moczowodowego do moczowodu i podaniu środka cieniującego - kontrastu. Badanie wykonywane jest w przypadku gdy nie ma możliwości zobrazowania miedniczki lub moczowodu innymi badaniami.

Założenie cewnika moczowodowego odbywa się w warunkach sali endoskopowej. Pacjent układany jest na stole zabiegowym w pozycji ginekologicznej. Kolejnym krokiem badania jest wprowadzenie przez cewkę do pęcherza moczowego specjalnego cystoskopu, przez który urolog instaluje cewnik moczowodowy w moczowodzie.

Ureteropielografia wstępująca

Fot. Ureteropielografia wstępująca u pacjenta z wodonerczem prawostronnym w przebiegu nowotworu urothelialnego moczowodu - widoczny brak przechodzenia kontrastu poza przeszkodę w moczowdzie

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej w pracowni rentgenowskiej lub na sali endoskopowej wyposażonej w aparat rentgenowski. W czasie badania urolog powoli podaje kontrast cewnikiem moczowodowym i na ekranie monitora kontroluje stopień wypełnienia układu moczowego.
Ureteropielografia wstępująca jest badaniem stosunkowo bezpiecznym i nie wymaga znieczulenia pacjenta. Pacjenci z alergią na środki kontrastujące stosowane w radiologii mogą mieć wykonywaną pielografię wstępującą bez specjalnego przygotowania.





eUrologia TV

Guz pęcherza moczowego - obraz USG. Guz okolicy ujścia prawego moczowodu.

Cystoskopia z wycinkami - pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

USG pęcherza moczowego z guzem. Guz pęcherza w USG.

Operacja laparoskopowa żylaków powrózka nasiennego. Żylaki - ligatura venae et arteriae spermaticae.

Założenie cewnika trójdrożnego. Cewnikowanie pęcherza moczowego.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.